نسخه آزمایشی
مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اردبیل > اخبار مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی اردبیل > آمادگی موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی برای پذیرش ۴۱۴۷۰ دانشجو در ۶۳۷ کدرشته‌محل
۱۰۱ بازدید

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی، دکتر محمدعلی گودرزی، رئیس موسسه، با اشاره به برنامه زمان‌بندی ثبت و بررسی دوره‌های درخواستی پذیرش مهرماه 1402 و شروع این فرایند از 26 فروردین، گفت: در این دوره، فاز سوم الگوی توسعه متوازن و هدفمند دوره‌های علمی ـ کاربردی در سامانه گسترش دانشگاه اجرا شده و براساس آن، رشته‌هایی که در چندین پذیرش قبلی متقاضی نداشته یا متقاضی اندکی داشته،  از لیست رشته های دانشگاه حذف شده‌اند.

رئیس مؤسسۀ آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی گفت: در بهمن ماه 1401 تعداد 2581 رشته کم‌متقاضی حذف شد و در پذیرش مهرماه 1402 نیز  قریب به 1000 رشته کم‌متقاضی از بین رشته‌های دانشگاه حذف و تعدادی رشته های جدید  و مورد نیاز بازار کار و مشاغل نوظهور که فرآیند تدوین آنها در کمیته ها و شورا های دانشگاه مصوب شده به رشته های فعلی اضافه خواهد شد. به‎رغم حذف این رشته‌ها، پذیرش بهمن 1401 از نظر تعداد دانشجو بیش از 25 درصد افزایش یافته که این افزایش در پذیرش  در مراکز آموزش علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی، نسبت به بهمن ماه 1400، قریب به 2000 دانشجو بوده است.

گودرزی افزود: در فرایند بررسی دوره‌های درخواستی پذیرش مهرماه 1402 مراکز آموزش علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی درخواست‌های خود را برای اجرای دوره‌ها  در سامانه طراحی شده دانشگاه اعلام  و سپس موسسات آموزش عالی علمی ـ کاربردی، و واحدهای استانی، نظر خود را درخصوص موافقت یا مخالفت با رشته‌های اعلام‌شده، در سامانه گسترش دانشگاه اعلام می‌کنند و پس از آن، دوره‌های جدید توسط دفتر گسترش و نظارت دانشگاه جمع‌بندی و به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می‌گردد.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی، درباره نتیجه نهایی بررسی دوره‌های درخواستی پذیرش مهرماه 1402 این موسسه و مراکز وابسته به آن گفت: کل دوره‌های درخواستی مراکز در مهر ماه 1401، 930 دوره بود که در مهرماه سال جاری با توجه به حذف رشته‌های کم‌متقاضی، به 661 دوره  دارای متقاضی کاهش یافت.

گودرزی افزود: در نیمسال مهر 1401 نیز واحدهای استانی با 892 دوره موافقت کرده بودند که این میزان برای نیمسال مهر 1402، به 637 دوره کاهش یافته است. گودرزی افزود:  همانگونه که قبلا اعلام شد علت این کاهش، اجرای فاز سوم الگوی توسعه متوازن و هدفمند دوره‌های علمی ـ کاربردی در سامانه گسترش دانشگاه و حذف رشته‌های بدون متقاضی که ظرفیت کاذبی را برای دانشگاه ایجاد نموده را حذف و ظرفیت متعادلی را ایجاد می کند .

گودرزی گفت: طبق اعلام دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی، 370 کدرشته برای مقطع کاردانی و 267 کدرشته برای مقطع کارشناسی در نیمسال مهر سال 1402 برای موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی و مراکز تابعه آن تصویب شده که درمجموع 637 کدرشته خواهد بود.

محمدعلی گودرزی گفت: ظرفیت موافقت‌شده برای مقطع کاردانی در پذیرش مهر 1402، 24055 نفر و برای مقطع کارشناسی، 17415 نفر است که بدین‌ترتیب، درمجموع، برای پذیرش 41470 دانشجو در نیمسال مهرماه 1402 برای مراکز علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی در سراسر کشور ظرفیت ایجاد شده است.

رئیس مؤسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی در پایانِ سخنان خود گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر تلاش سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکل اشتغال کشور و مأموریت این دانشگاه در ارتباط با آموزش‌های منجر به اشتغال همکاران در واحدهای جهاد دانشگاهی و مراکز، باید با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ایِ جهاد دانشگاهی در سطح کشور، نسبت به معرفی این آموزش‌ها به مخاطبین اقدام کرد تا ان‌شاءالله شاهد جذب حداکثری مخاطبان در مراکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی باشیم.


ارسال دیدگاه
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

بالا